top of page

RÜZGAR GÜCÜ İLE TÜRBİNLER NASIL ELEKTRİK ÜRETİR?

Güncelleme tarihi: 10 May

Rüzgâr türbinleri rüzgârın itki kuvvetini kullanarak sahip olduğu kinetik enerjiyi özel tasarlanmış kanatlar yardımı ile mekanik dönme hareketine çevirmektedir. Kanatlardan alınan dönme hareketi, gövde içinde bulunan alternatör sayesinde elektrik enerjisine çevrilerek sisteme şarj kontrol ünitesi yardımı ile enerji aktarımı sağlanır. Burada üretilen enerjinin verimliliği en önemli parametredir. Bu parametre kanat ve alternatör tasarımı ile doğrudan ilişkilidir. Ürettiğimiz Boreas serisi yatay rüzgâr türbinlerimiz rakiplerine nazaran hem kanat hem de alternatör tasarımı ile öne çıkmaktadır.

Şimdi ise rüzgâr türbinlerini elektriği üretmesindeki en önemli olan iki parametreyi kısaca açıklayarak yazımızı bitirelim.

Rüzgâr türbini kanatları: Türbin kanatları cam elyaf ve özel bir reçine yardımı ile kalıplama yöntemi kullanılarak üretilen kompozit türbin elemanlarıdır. Kanatları alternatöre uygun tasarlanması daha verimli olması anlamına gelmektedir. Kanat tasarımında dönüş hızı, kanat dönme açısı ve kanat boyu gibi parametreler belli simülasyon programlarında test edilerek en uygun kanat tasarımı yapılmaktadır.

Alternatör (Elektrik Üreteci): Rüzgâr türbinlerde kullanılan alternatörler PM (Permanent Magnet) yani kalıcı mıknatıslı alternatörlerdir. Alternatör stator (sabit kısım) ve rotor (dönen kısım) kısımlarından oluşur. Rotor üzerine yerleştirilmiş belli büyüklük ve belli açılardaki mıknatıslar dönme sonucu oluşan manyetik hareket ile hemen dışında bulunan stator yardımı ile elektron hareketi sağlayarak elektrik akımı üretilir.

 

Daha bilgilendirici yazıları sizlere sunmaya devam edeceğiz.  

Sağlıcakla kalın.

Görüşmek üzere...

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page