top of page

RÜZGÂR TÜRBİNLERİNDE NEDEN KOMPOZİT KANATLARI TERCİH ETMELİYİM?

Güncelleme tarihi: 10 May

Bu yazımızda rüzgâr türbin seçiminin en önemli elemanlarından biri olan türbin kanatlarının neden kompozit olması gerektiği ile ilgili çeşitli soruları yanıtlayacağız. Altech türbinin neden kompozit türbin kanatları tercih ettiğini soru-cevap şeklinde ilerleyerek basit ve aydınlatıcı şekilde kaleme alalım.

Soru-1: Rüzgâr türbini kanatlarının görevi nedir?

Cevap-1: Türbin kanatları rüzgârın lineer hareketini dönme hareketine çeviren türbin elemanıdır. Yüksek rüzgâr hızlarında kanat yüzeylerine ciddi yükler binmektedir, bu yüzden türbin kanatları yüksek mukavemetli malzemelerden üretilmelidir.


Soru-2: Kompozit malzeme nedir? Cevap-2: Yapısı ve özellikleri bakımından iki veya daha fazla malzemenin bir araya gelerek oluşturduğu, daha iyi makanik ve kimyasal özelliklere sahip bir malzeme türüdür.


Soru-3: Yüksek kapasiteli rüzgâr türbin kanatları neden kompozit malzemeden üretilir?

Cevap-3: Yüksek kapasiteli rüzgâr türbin kanatlarında korozyon ve yüksek rüzgâr yüklerine dayanıklı ve ultra hafif yapıya sahip “cam elyaf-reçine” bileşenli kompozit kanatlar kullanılır. Bu kanatlar tekrarlı rüzgâr yüklerine, dış etmenlere karşı çok dayanıklı ve uzun süreler çalışabilecek üst düzey malzemelerdir.

Soru-4: Neden rüzgâr türbinlerinde plastik kanatları tercih etmemeliyiz?

Cevap-4: Plastik kanatlı rüzgâr türbinlerinin neden tercih edilmemeli şu şekilde sıralayabiliriz:

  • -  Plastik kanatlar düşük rüzgâr yüklerinde bile geriye doğru esneyerek türbülanslara neden olur ve bu sebeple çok düşük verimle çalışır.

  • -  Plastik kanatlar yüksek rüzgâr hızlarında o kadar çok geriye doğru esner ki çoğu plastik kanatlar direğe çarparak parçalanır ve ciddi kazalara neden olabilir.

  • -  Plastik kanatlar düşük mekanik özelliklerinden dolayı yüksek yer değiştirme (deplasman) ve yorulma gerilmelerine maruz kaldığından kırılma riskleri kompozit kanatlara göre çok yüksektir.

Yukarıdaki yanıtlarımızda da açıkladığımız gibi uzun ömürlü bir rüzgâr türbini için “Cam elyaf-Polyester Reçine bazlı” kompozit kanatlar tercih edilmelidir. Altech rüzgar türbin

apısı ve özellikleri bakımından iki veya daha fazla malzemenin bir araya gelerek

oluşturduğu, daha iyi mekanik ve kimyasal özelliklere sahip bir malzeme türüdür.

kanatları size ultra dayanıklı kompozit yapısı, düşük ağırlığı ve sessiz aerodinamik tasarımıyla uzun yıllar kusursuzca hizmet edecektir.


Daha bilgilendirici yazıları sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Sağlıcakla kalın.

Görüşmek üzere...

62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page