top of page

ŞARJ KONTROL SİSTEMİ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Güncelleme tarihi: 13 May

Şarj kontrol sistemi rüzgar türbininin ürettiği AC akımın regülasyonunu sağlayarak DC akıma dönüştürür ve akülerin beslenmesini sağlar. Başka bir özellik olarak ise akü voltajını sürekli kontrol ederek, set edilen voltaj değerine ulaşıldığında aküye zarar gelmemesi için rüzgar türbin sistemini frenlemeye almaktadır. Altta bulunan fotoğrafta sol tarafta şarj kontrol ünitesini ve sağ tarafında ise dumpload (yük) sistemini görmektesiniz.

Şarj kontrol sistemin üzerindeki gösterge ve özellikleri basitçe tanımlayalım

VOLTAJ PANELİ : Bu panelden akü voltaj durumunuzu kontrol edebilir. Akü sisteminize bağlı olarak voltaj ayarınız ayarlanabilmektedir.(Şarj kontrol ünitesinin sol üst köşesindeki siyah renkli gösterge kısmıdır.)


AMPERMETRE :Bu gösterge ile anlık üretilen amper değerlerini kolaylıkla okuyabilir ve türbininizin ne kadar ürettiğini görebilirsiniz.(Şarj kontrol ünitesinin sağ üst köşesindeki siyah renkli gösterge kısmıdır.)


FRENLEME : Şarj kontrol cihazı frenleme işlemini otomatik olarak yapmaktadır. Şayet kullanıcı yüksek rüzgarlar gibi durumlarda sistemi durdurmak isterse şarj kontrol alt kısmındaki pako şalterden de manuel frenleme yapabilmektedir.(Şarj kontrol ünitesinin sağ alt köşesindeki 0-1 pako şalterdir.)


DUMPLOAD (YÜK) : Sisteme entegre çalışan frenlemeye yardımcı yük hücresidir. (Şarj kontrol ünitesinin sağ tarafında buluna çelik kasalı parçadır.)


Kısa, bilgilendirici ve sıkıcı olmayan yazıları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle...

Sağlıcakla kalın...

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page